TEREKEME VE MALAKANLAR

Terekeme ve Malakanlar,yaşantıları birbirlerine benzediklerinden,bir arada uzun yıllar yaşamışlardır.Malakanlar rusyadan sürgünle gelerek Kars a yerleşmişlerdir,Terekemelerde,rus baskısından kafkasyadan ayrılarak gelmişlerdir,bu iki topluluk,birbirlerinin dinlerine yaşayışlarına karışmamışlardır.malakanlar terekemelerden hayvancılığı,terekemeler ise tarım vepeynircilik konusunda uzman olan malakanlardan çok şeyler öğrenmişlerdir,karsın kaşarı,grevyer peyniri malakanların bırakmış olduğu en büyük armağandır.Bu iki topluluk,kültür ve bilgi bakımındanda  ileri düzeydeydiler,çalışkanlıklarıyla yaşadıkları alanda büyük ekonomik kaynak sağlamışlardır.

Malakanlar ,terekemelerle akrabalık kurmuşlardır,kızlarının evlenmelerini izin vermişlerdir,fakat terekemeler,kızlarını  din meselesinden vermemişlerdir,az da olsa evlenenler olmuştur,Malakanlar evlilikte akrabalığa dini nedenden dolayı karşı idiler 7 kuşak şartı vardı.bu yüzden malakan erkekleri evlenemiyorlardı,Türkiyeden ayrılmalarının bir nedeni de bu olmuştur.

Kars ta şu an malakan olarak üç beş kişi bulunmaktadır,bunlar terekemelerle evli olanlardır,bunların çocukları,torunları vardır,

                                                             Engin AYBİRDİ

 ‘’Vasil gavrilev terekeme kızıyla evli olan bir malakandı 26 Nisan2007 tarihinde kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Dölemenci ile birlikte Türkiyede bir kültür daha yok oldu, bir çiçek daha kurudu. Vasil Gavrilev Dölemenci, 28 Nisan tarihinde ailesi ve dostları tarafından Malakan geleneklerine göre uğurlandı. Malakan geleneklerine göre takım elbise giydirilen Gavrilev in cenazesi, ağabeyi Aleksey ile ablası Baraşa Gavrilev'in yanındaki mezara defnedildi. Cenaze töreni sırasında Gavrilev için hem Kur'an-ı Kerim'den hem de İncil'den ayetler okundu.’’Kızları karsta yaşamaktadırlar,Karslılar tarafından büyük saygı ve sevgi  gösterilmektedir.bu bir Yakın tarihimizin örnek gerçeğidir.Malakanların bırakmış olduğu izler kalıcıdır peyniri balı,patatesi,aycekirdeği,evleri,değirmenleri gibi!Malakan torunlarının Karsta dernekleri vardır.

Kars haberden alıntı.Eski Dünya Malakanları Dostluk Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Malakanların yaşam kültürü üzerine bir söyleşi yaptı. Kars’ın Çakmak Köyünde ikamet eden Malakan kızı Polye Dölemenci ve Kars merkezde ikamet eden Malakan oğlu (Alexi) Ali’yi de sahneye davet etti. Ali ve Polye Kars’ta yaşamatan son derece memnun olduklarını ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söylediler. Tek isteklerinin de Malakan Mezerlığı’nın Kültür Bakanlığı’nın da destekleriyle tahrip edilmesinden kurtarılması ve korunması olduğunu söyleyen Malakanlar, atalarının izlerini Kars’ta görmekten da ayrıca mutlu olduklarını kaydettiler. Ali’nin, “Ben Türk Bayrağını ve özellikle de Atatürk’ü çok seviyorum” sözleri alkışlarla karşılandı. Eski Dünya Malakanları Dostluk Derneği Başkanı Vedat Akçayöz de Malakanların kültürleri, yaşam biçimleri, anlayışları ve farklılıklarıyla ilgili salonda bulunanları aydınlattı.

Şu an yaşlı terekemeler,malakan dostlarını anılarında,hatırlamaktadırlar,yeni nesillere malakanları anlatmaktadırlar.

BAYRAĞIMIZ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret262585
FACEBOOK
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°